fot. OeWM
Wagram ustępuje być może sławą sąsiednim regionom winiarskim Dolnej Austrii: Kamptal, Kremstal czy Wachau. Wtajemniczeni wiedzą jednak, że jego lessowe tarasy to doskonałe siedlisko dla grüner veltlinera. Prawdziwi insiderzy szaleją zaś za tutejszym roter veltlinerem. Jego wielkim propagatorem od lat pozostaje Franz Leth.
Tomasz Prange-Barczyński
Wbrew swojej nazwie nie jest to odmiana ani czerwona, ani spokrewniona z najpopularniejszym szczepem Austrii, grüner veltlinerem. Pochodzi być może z Valtelliny we włoskich Alpach, ale rodzice pozostają nieznani. Wiemy coś za to o dzieciach. Roter veltliner jest spontanicznym kreatorem m.in. neuburgera, czy znanych z Thermenregion zinfandlera i rotgipflera. Najlepiej czuje się jednak w Wagram i to tu znajduje się większość ze 197 ha obsadzonych nim winnic.
Dunajskie tarasy
Wagram znaczy tyle co rozległy taras ziemny. I rzeczywiście, duża partia regionu stanowiącego część Dolnej Austrii to kilkustopniowe obszerne tarasy utworzone na lessowym północnym brzegu Dunaju. Zajmują tereny graniczące na zachodzie z Kamptal, na wschodzie ciągnące się ku Stockerau. Niewielkie enklawy należące do apelacji leżą na południowym brzegu Dunaju, w okolicach Tulln i podwiedeńskiego już Klosterneuburga. Całość zajmuje 2450 ha.
Od 2021 roku region objęty został systemem apelacji DAC. W jego ramach dopuszczonych jest wiele różnych odmian, białych i czerwonych. Jednak wina z pojedynczych winnic (Erste Lage) mogą być oznaczone jako DAC Wagram tylko wówczas, jeśli powstały z grüner veltlinera, roter veltlinera lub rieslinga.
Ojciec i syn
Franz Leth z Fels należy do czołówki wagramskich winiarzy, a jego atencja wobec roter veltlinera znana jest od lat. Już ponad dekadę uprawia swoje liczące 52 ha winnice ekologicznie (certyfikat 2021). Jakiś czas temu stery produkcji wina oddał w ręce syna, Franza Jr. Portfolio jest bardzo szerokie, a obok klasycznych win spokojnych zawiera także świetne musiaki robione zarówno metodą klasyczną, jak i pradawną (pét-naty). Mimo coraz wyższych ocen i międzynarodowego uznania – wg Falstaffa Weingut Leth zasługuje na cztery na pięć możliwych gwiazdek – wielkim atutem winiarni jest fakt, że utrzymuje naprawdę przyjazne ceny swoich produktów. Także w Polsce.
93 Scheiben EL Roter Veltliner, DAC Wagram, 2022
Roter z ciepłego siedliska, pełny, bogaty, gęsty. Świetnie przy tym zrównoważony i odmianowy. Na podniebieniu owoc i kamienie. Wino soczyste, skoncentrowane, o sutej materii, eleganckie, nieco dekadenckie. (145 zł)
93 Schillingsberg EL Riesling, DAC Wagram, 2022
Winnica położona na terenach będących niegdyś dnem Dunaju, a więc o bardzo zróżnicowanej glebie – od piasku po otoczaki. Aromat supermineralny, cytrusowo przenikliwy, bogaty. Na podniebieniu daleka nutka nafty, mnóstwo owocu, a wszystko na wyraziście skalnym tle. Wino długie, strukturalne, rześkie, przy swym bogactwie doskonale zrównoważone. (99 zł)
92 Brunnthal Erste Lage Grüner Veltliner, DAC Wagram, 2022
Elegancki, podkreślony owocem, ale wciąż mineralny, niezwykle czysty, harmonijny veltliner. Lekko miodowy, o świetnej obfitej materii typowej dla ciepłego rocznika. Żywe, soczyste, głębokie wino z dużym potencjałem, bogatym owocem i skalnym tłem. (99 zł)
90 Pinot Noir Reserve, Niederösterreich, 2022
Czwarta część tego młodziutkiego wciąż pinota dojrzewała w nowych beczkach, co objawia się w ataku dość słodkim, lekko waniliowym aromatem. Nie brak też jednak dojrzałego leśnego owocu. Wino ostatecznie soczyste, długie, o gładkim garbniku, ładnie dojrzałe, całkiem bogate, niezwykle przyjemne, choć to pinot raczej z tych obfitych, a nie eterycznych. (118 zł)
88 Duett Riesling & Veltliner, DAC Wagram, 2023
Oryginalny kupaż dwóch kluczowych dla Wagram odmian, z lekuchną przewagą rieslinga, bo miejscowe przepisy nie pozwalają kupażować ze sobą idealnie równych części różnych odmian. Wino żywe, nieco zielone, trawiaste w aromacie, za to świeże i energetyczne. Soczyste, długie, ładnie kwasowe, z dobrze wyczuwalnym charakterem obu szczepów. W finale przyjemny akcent grejpfrutowej goryczki. (39 zł)
88 Fels Grüner Veltliner Klassik, DAC Wagram, 2023
Gładki, subtelny, przyjemnie podkreślony klasyczną nutą białego pieprzu veltliner. Wino soczyste, po stronie mineralnej, z delikatną nutą lessowej tłustości. Żywe i po prostu przyjemne. (54 zł)
87 Grüner Veltliner Terrassen, DAC Wagram, 2023
Lekki, lemoniadowy, typowy dla odmiany, cytrynowo-pieprzny atak. Rasowe prostolinijne GrüVe, miękkie na podniebieniu, z dobrą nutą soczystego owocu i pikantną końcówką. Szczere i bardzo smaczne. (39 zł)
Wina importuje do Polski firma DAC. Zdjęcia butelek ze strony importera.