Wybierając do comiesięcznej degustacji wina z Biedronki zauważyłem, że wśród lutowych nowości w zdecydowanej przewadze są białe. W polecanej trójce mamy więc tym razem dwie etykiety z Portugalii – białego „świeżaczka” z nowego rocznika i kupaż dojrzewający w beczce. Trzecim winem jest lekki riesling z Niemiec.
Tekst i zdjęcia: Maciej Nowicki
Gdy recenzowałem wina z Biedronki w styczniu tego roku, pochyliłem się nad trzema stosunkowo ciężkimi propozycjami, odpowiednimi na chłodniejsze dni. Tymczasem zima trwa w najlepsze, a na półkach Biedronki pojawiły się już interesujące biele, w dodatku w różnych stylach.
Wybrane wina z Biedronki na luty
84 João Portugal Ramos Loios Marques de Borba Branco 2024 (Portugalia)

Raptem kilka tygodni temu recenzowałem czerwone wino tego producenta, a już do sprzedaży trafiła biała wersja jednej z najpopularniejszych etykiet sieci. Tym razem mamy do czynienia z wersją ultra-młodą: pochodzącą z rocznika 2024. O ile wiem, tak wczesna premiera nowego rocznika tego wina nie miała miejsca nigdy wcześniej. I nie pozostaje to bez wpływu na stylistykę. Kupaż arinto, antão vaz i viognier jest na razie bardzo świeży i aromatyczny przede wszystkim w bukiecie, gdzie pojawiają się nuty trawiaste i agrestowe. W smaku i strukturze wino jest zdecydowanie oszczędniejsze, stoi po stronie kwiatów i ziół, z czasem pojawiają się też młode owoce cytrusowe. Dobra, choć nieprzesadzona kwasowość i niezły potencjał, choć potrzeba mu jeszcze trochę czasu na złapanie oddechu. (29,99 zł)
85 Riesling Medium Dry Landwein Rhein 2023, Weinkellerei Hechtsheim (Niemcy)

Kierunek niemiecki debiutuje w biedronkowych recenzjach na naszym portalu. Wino przykuło moją uwagę, ponieważ firmowane jest przez konkretnego enologa. W tym przypadku to enolożka, Barbara Wollschied, odpowiadająca za stylistykę win w Weinkellerei Hechtsheim w Moguncji (Nadrenia-Palatynat). Nazwa nie wprowadza w błąd. Mamy do czynienia z leciutkim (tyko 10 proc. alk.) rieslingiem z wyczuwalnym cukrem resztkowym. Wino jest kremowe, z aromatami zielonego jabłka wspartego odrobiną melona i limonki. Kwasowość raczej w stanach niskich. Całość przyjemnie poukładana, choć raczej nie pozostanie nam w pamięci na bardzo długo. (22,99 zł)
86 Tremoceiro Reserva Branco 2023, Consulvinus (Portugalia)

Fani nieco konkretniejszych win białych też znajdą coś dla siebie. W tym celu należy wrócić do Portugalii. Tremoceiro Reserva Branco 2023 to firmowany przez Consulvinus (co ciekawe, za tą winiarnią stoi także João Portugal Ramos) i pochodzący z regionu Alentejo kupaż trzech odmian winorośli: arinto, ropeiro i antão vaz. Wino przez pół roku dojrzewało w „półdrewnianych beczkach” (tak przynajmniej deklaruje producent, nie precyzując jednak, co dokładnie miał na myśli). Zabieg ten przełożył się na całkiem solidną strukturę, nuty dębowe są ledwie delikatnie wyczuwalne. Nie brakuje za to dobrego owocu, głównie pod postacią owoców tropikalnych; jest też trochę moreli i dojrzałych jabłek oraz szczypta przypraw. Finisz wręcz pikantny! Wino dobrze sprawdzi się w wielu kulinarnych połączeniach. Mimo najniższej ceny w dzisiejszym zestawieniu – najwyższa ocena! (19,99 zł)
Źródło win: zakup własny autora