Skip to content Skip to footer

10 win musujących z Alta Langa DOCG

fot. Inka Wrońska

W Alta Langa DOCG powstają wyłącznie rocznikowe wina musujące robione metodą klasyczną z odmian pinot noir (2/3 nasadzeń) i chardonnay (1/3), które na osadzie spędzają co najmniej 30 miesięcy.
Inka Wrońska

Twierdzenie, że wina musujące z apelacji Alta Langa DOCG są poważną konkurencją dla innych włoskich bollicine, jest zarazem prawdziwe i fałszywe – zależy, czy mówimy o jakości, czy o ilości. Gdy się ma 440 ha winnic, trudno myśleć o rywalizacji z ponad 23 tys. ha upraw przeznaczonych choćby pod prosecco.

Wyjątkowa jakość win musujących spod znaku Alta Langa sprawia jednak, że rywale powinni się obudzić. W dodatku nie tylko włoscy. Restrykcyjne przepisy apelacyjne ustanowione przez lokalne consorzio – i przestrzegane przez zrzeszonych producentów – sprawiają, że wiele tych piemonckich win może startować w jednej lidze z najlepszymi szampanami. Zwłaszcza że mają z nimi wiele wspólnego.

Rocznikowe bąbelki metodo classico

W Alta Langa DOCG powstają bowiem wina musujące robione metodą klasyczną z odmian pinot noir (2/3 nasadzeń) i chardonnay (1/3), które na osadzie spędzają co najmniej 30 miesięcy. Różnicą jest fakt, że Alta Langa są wyłącznie rocznikowe – na każdej etykiecie znajduje się rok zbioru winogron. Jak mówi szefowa Consorzio Alta Langa, Mariacristina Castelletta, także i to założenie przyjęto z myślą o tworzeniu win najwyższej możliwej jakości.

Apelacja Alta Langa (w 2002 roku uzyskała status DOC, w 2011 DOCG) zajmuje ponad 440 ha na wzgórzach Piemontu w prowincjach Asti (178 ha), Cuneo (215 ha) i Alessandria (47,5), a winorośl uprawiana jest na parcelach położonych od 250 m n.p.m. w górę, więc korzysta zarówno z wpływu pobliskich Alp, jak i nieodległego morza.

Piemont: świetne wina, wspaniała kuchnia

Konsorcjum, założone w 2001 roku, zrzesza dziś ponad 70 producentów; w roczniku 2022 powstały 3 miliony butelek Alta Langa. Stowarzyszenie ściśle współpracuje z Uniwersytetem Gastronomicznym w Pollenzo (założonym przez lidera Slow Foodu, Carla Petriniego), Banca del Vino oraz słynnymi Fiera Internazionale del Tartufo Bianco dʼAlba; wina spod znaku Alta Langa są oficjalnymi bollicine tych targów. Trudno się dziwić, bo idealnie pasowały do wszystkich dań z truflami, których dane mi było spróbować, od makaronu tajarin, przez vitello tonnato, po pierożki agnolotti.

Niewątpliwe zalety musujących win z Alta Langa DOCG najłatwiej – przynajmniej w tej chwili – docenić na miejscu, czyli w Piemoncie. Przytłaczająca większość produkcji – 90 proc. – rozchodzi się we Włoszech. Mam jednak nadzieję, że wkrótce się to zmieni.

Przygotowania do degustacji w ciemno / fot.  Consorzio Alta Langa

Podczas Alta Langa Grand Tasting, która przybrała formę degustacji w ciemno i odbyła się 1 grudnia tego roku, mieliśmy okazję spróbować 69 win o różnym stopniu wytrawności: 21 pas dosé, 18 extra brut, 30 brut. W degustacji przeważały białe, jednak trzynaście rosato stanowiło też ciekawą reprezentację.

Opisane poniżej wina to mój wybór subiektywny dokonany podczas degustacji, kiedy jeszcze nie znałam ani ich producentów, ani cen.

Cocchi • Alta Langa • Blanc de Noirs Pas Dosé 2017

Stuprocentowe pinot noir fermentuje w stalowych kadziach, a potem dojrzewa na osadzie przez co najmniej 60 miesięcy. Ma się wrażenie, że jest aż gęste – złożone, eleganckie, a przy tym świeże, z dobrą kwasowością. W nosie słodkie cytrusy (takie, które dojrzały na drzewach, a nie w dojrzewalni), ciut kandyzowanej skórki pomarańczowej, nieco delikatnego miodu lipowego; jest też świeżutka brioszka. Usta, choć w winie nie ma ani grama cukru resztkowego, zachwycają delikatną słodyczą mlecznych orzechów laskowych i marcepana.

Banfi • Alta Langa • Cuvée Aurora Blanc de Noirs Pas Dosé 2016

Stuprocentowe pinot noir fermentuje w zbiornikach ze stali, potem spędza 60 miesięcy w butelce na osadzie. Pachnie kojąco: kwiatem akacji i akacjowym miodem, leciutko podprażonymi orzechami laskowymi, słodką drożdżówką z kruszonką. W ustach kremowe, gładkie, a przy tym orzeźwiające; drobne perliste bąbelki, długi świeży finisz. Piękne.

Contratto • Alta Langa • Blanc de Blancs Pas Dosé 2019

Stuprocentowe chardonnay, winifikowane w stalowych zbiornikach, potem dojrzewające 36 miesięcy na osadzie. W nosie kwiaty i owoce, usta czyste, eleganckie z odrobiną grejpfruta i szczyptą soli; do tego świeża brioszka i wiejskie masło. Delikatne, drobniutkie bąbelki, długi przyjemny finisz. Pyszne.

Roberto Garbarino • Alta Langa • LʼIstinto Rosé Extra Brut 2016

Rewelacja – jedno z najlepszych win podczas tej degustacji. Czysty pinot noir, 72 miesiące na drożdżach. Wino subtelne, eleganckie, harmonijne, z charakterem. W nosie różowy grejpfrut i kruche, soczyste, deserowe jabłko z odmiany gala. W ustach czyściutkie, dojrzałe, z orzeźwiającą kwasowością i długim, trwałym finiszem.

Piazzo Comm. Armando • Alta Langa • « Ritorno In » Brut 2019

Bazą tych bollicine jest pinot noir – 70 proc. – reszta to chardonnay. Wino fermentuje w stalowych zbiornikach, a na osadzie spędza minimum 30 miesięcy. Pięknie połączone aromaty owoców świeżych – jabłka, gruszki, białej brzoskwini – i suszonych, zwłaszcza suszonej moreli; wyraźne nuty brioszki. Usta wyjątkowo piękne: gładkie, zrównoważone, świeże. Kupiłabym to wino na święta – do ryb, do owoców morza, ale także do świeżego sera delikatnie skropionego miodem.

Mauro Sebaste • Alta Langa • Avremo Pas Dosé 2019

80 proc. pinot noir, reszta chardonnay. Około 1/3 moszczu fermentuje w dębie, potem wino spędza 30 miesięcy na osadzie. Piękny, finezyjny zapach, z nutami cytrusów i zielonego jabłka, ale można też wyczuć delikatną słodycz mirabelek, kroplę miodu, świeżo zebrane, jeszcze mleczne orzechy laskowe i odrobinę drożdżowego ciasta. W ustach wino jest gładkie, kremowe, o pięknej równowadze i zaskakująco pikantnym, świeżym, czystym i rześkim finiszu.

Roberto Garbarino • Alta Langa • Le Rapide Extra Brut 2019

Wino – 60 proc. chardonnay, 40 proc. pinot noir – fermentuje w stali, potem spędza na osadzie 30‒40 miesięcy. Czysta elegancja w płynnej formie – w nosie bardzo dojrzała złota reneta, kwiat jaśminu i skórka świeżego chleba prosto z piekarni. W ustach zastakująco świeże, wręcz pikantne, z dobrą kwasowością i leciutko szczypiącymi bąbelkami. Idealny wybór do podstawowego risotta, tylko z masłem i parmezanem.

Brandini • Alta Langa • Rosé Brut 2018

Uroczo bledziutkie rosato z 85 proc. pinot noir i 15 proc. chardonnay. Najpierw fermentuje w stali, następnie spędza co najmniej 48 miesięcy na osadzie. W nosie fiołki i wygrzane słońcem aromatyczne maliny prosto z lasu – jest też szczypta różowego pieprzu, jest i skórka świeżego chleba prosto z piekarni. Wino ładnie zrównoważone i całkiem krzepkie – można podać do sushi, ale polubi się też z ostrymi daniami kuchni tajskiej.

Tosti 1820 • Alta Langa • « Giulio I » Brut 2017

Tosti to winiarnia wyjątkowo zasłużona dla piemonckich bąbelków – specjalizuje się w nich bowiem już od ponad dwustu lat (data powstania w nazwie). Stuprocentowe pinot noir, dojrzewa 48 miesięcy na osadzie. To wino jesieni – pięknie pachnie późnymi jabłkami, nawet lekko już pomarszczonymi, i miodem, jest spokojne, eleganckie, zrównoważone. W ustach zaskakująco świeże, czyste, z dobrą kwasowością, wręcz pikantne.

Ettore Germano • Alta Langa • Blanc de Noir Riserva Pas Dosé 2016

Wyłącznie pinot noir. Moszcz fermentuje częściowo w 500-litrowych tonneaux z francuskiego dębu, a częściowo w stali, a następnie spędza co najmniej 65 miesięcy w butelce na drożdżach. Mimo tak długiego czasu aromat czerwonych owoców – porzeczek, żurawin, malin – jest wciąż wyraźny; do tego dochodzą delikatne nuty ziołowe. W ustach wino pięknie ułożone, zrównoważone, dojrzałe, wręcz kremowe. Nie bałabym się go podać nawet do grillowanych żeberek!

fot.  Consorzio Alta Langa

Czy masz ukończone 18 lat?

Ta strona przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.

Wchodząc na stronę akceptujesz naszą Politykę prywatności.