Skip to content Skip to footer

Wina z Wielkiej Brytanii: dynamiczny rozwój i światowe uznanie

Wina z Wielkiej Brytanii są ekscytującym tematem, a brytyjscy winiarze produkują coraz szerszą gamę różnych stylów. Poza musującymi, które regularnie zdobywają prestiżowe międzynarodowe nagrody i zaczęły rywalizować z francuskimi szampanami, rośnie produkcja win spokojnych.
materiał promocyjny

Według danych rynkowych Wielka Brytania to najszybciej rozwijający się region winiarski na świecie, jeśli spojrzeć na liczbę nabywców ziemi pod winnice. Inwestycje w brytyjski przemysł winiarski nieustannie rosną, zarówno ze strony lokalnych producentów, jak i międzynarodowych gigantów branży winiarskiej, takich jak Tattinger czy Pommery, co dodatkowo podkreśla potencjał sektora.

14 angielskich producentów wina po raz pierwszy w Polsce

Eksport brytyjskich win, których sprzedaż skupiała się dotychczas głównie na rynku krajowym, rozwija się dziś bardzo dynamicznie. W miarę wzrostu produkcji, producenci aktywnie poszukują nowych rynków zbytu. Według raportu WineGB z 2023 roku, eksport win z Anglii i Walii stanowi około 7% całkowitej produkcji i nadal rośnie.

Czternastu wiodących angielskich producentów odwiedzi Warszawę 10 czerwca podczas pierwszej edycji British Wine Fest organizowanej w Ambasadzie Brytyjskiej przez Department for Business and Trade. Większość marek pojawi się w Polsce po raz pierwszy: Balfour Winery, Bewl Water Vineyard, Bluestone Vineyards, Chalkdown Wines, Digby Fine English, Hattingley Valley, The Winery at Hundred Hills, Thomson & Scott, Rathfinny Wine Estate, Vranken Pommery Monopole, Wiston Estate, pojawi się także obecny już na rynku Henners Vineyard reprezentowany przez AN.KA Wines, a także Beare Green Winery, projekt znanego edukatora winiarskiego Jimmego Smitha z Wine with Jimmy.

Producenci ci pochodzą z różnych regionów winiarskich Anglii i prezentują szeroką gamę nagradzanych stylów win produkowanych obecnie w Wielkiej Brytanii. Podczas degustacji stolikowej oraz dwóch masterclassów Biały jak…wapień oraz Truskawki z bitą śmietaną prowadzonych przez Stephena Skeltona MW i Wojciecha Bońkowskiego MW główny nacisk zostanie położony na znane na całym świecie angielskie wina musujące produkowane metodą klasyczną, a kilku producentów zaprezentuje również swoje wina spokojne, głównie te produkowane z chardonnay, pinot gris i bacchus, musujące wino bezalkoholowe i cydr.

Brytyjskie wino w liczbach: 943 winnic, 4,000 ha upraw winorośli

Liczba winnic w Wielkiej Brytanii wzrosła o 74% w ciągu ostatnich pięciu lat, w zeszłym roku osiągając imponującą liczbę 943, w porównaniu do 581 winnic w tym samym czasie w Polsce. Według danych Wines of Great Britain (WineGB) 2023 był rekordowym dotychczas rokiem pod względem zbiorów, z których wyprodukowane może zostać nawet 20-22 milionów butelek wina. To o ponad 50% więcej w porównaniu z poprzednim rekordowym rokiem 2018. Rosnąc w takim tempie nasadzenia osiągną 7600 ha do 2032 roku, dając potencjalnie 25-29 mln butelek. Większość winorośli rośnie w Anglii, głównie w Kent, West i East Sussex, Hampshire i Essex, ale także Walii.

Odmiany szampańskie, ale nie tylko

Wielka Brytania zbudowała swoją reputację na wysokiej jakości winach musujących z odmian szampańskich – chardonnay, pinot noir i pinot meunier, które stanowią około 70% wszystkich nasadzeń. Słynne białe wapienne klify południowo-wschodniego wybrzeża Anglii są kojarzone z doskonałymi warunkami dla produkcji białych win musujących, gleba i warunki klimatyczne są bowiem zbliżone do tych w Szampanii. Chociaż w winnicach brytyjskich można spotkać różne formacje geologiczne, kreda nadaje winom szampański sznyt, jednocześnie zachowując indywidualny brytyjski charakter dzięki rześkiej kwasowości. W przeszłości chłodny i deszczowy klimat Wielkiej Brytanii nie sprzyjał dojrzewaniu ciemnych odmian winogron. Jednak wraz z globalnym ociepleniem produkcja pinot noir i pinot meunier na południu Anglii stale rośnie. Winiarze wykorzystują też popularność rynkową musującego rosé.

Rosnący potencjał win spokojnych

Wraz z dalszym ociepleniem klimatu rośnie potencjał do produkcji win spokojnych w Wielkiej Brytanii. W 2022 roku stanowiły one już 32% produkcji. Do 2050 roku nawet jedna piąta Wielkiej Brytanii może mieć odpowiednie warunki do uprawy chardonnay na wina spokojne. W tej kategorii popularnymi szczepami są również bacchus, seyval blanc i pinot gris. Produkcja win czerwonych nadal zależy od udanych roczników, choć każdego roku powstają interesujące wina różowe. Style takie jak pét-nat i wino pomarańczowe zdobywają popularność, podobnie jak wina organiczne i biodynamiczne. Branża zobowiązała się do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2030 roku.

Osobom chcącym dalej pogłębiać swoją wiedzę, polecamy udział w English Wine Week 2024 odbywającym się 17-25 czerwca, podczas którego brytyjskie winnice otworzą swoje drzwi dla odwiedzających.

Materiał przygotowany przez Sandrę Piotrowską, Department for Business and Trade, British Embassy Warsaw, Throughregions.wine.

Wszystkie zdjęcia: materiały prasowe

Czy masz ukończone 18 lat?

Ta strona przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.

Wchodząc na stronę akceptujesz naszą Politykę prywatności.