fot. Tomasz Prange-Barczyński
Louise Pommery, obok Barbe-Nicole Clicquot Ponsardin, była jedną z najpotężniejszych wdów zarządzających produkcją wina w Szampanii w XIX wieku. To za jej sprawą świat ujrzał w 1874 roku pierwszy wytrawny szampan klasy brut.
Tomasz Prange-Barczyński
Będący dziś własnością grupy Vranken dom na obrzeżu starego miasta w Reims należy do najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych winiarni w Szampanii. Oprócz efektownych zabudowań i ciągnących się kilometrami wykutych w kredzie piwnic, ma też do zaoferowania solidną kolekcję win. Pommery byli prekursorami nie tylko brutów, ale, już w czasach współczesnych, młodzieżowych szampanów Pop przeznaczonych do klubów. Zalecano sączyć je przez słomkę, wprost z niedużej butelki we wściekle błękitnym kolorze. W czasie majowej degustacji w Warszawie Pommery zaprezentowała gamę szampanów Apanage oraz flagowe Cuvée Louise.
94 Cuvée Louise Brut 2005
Flagowy kupaż domu Pommery powstaje z pinot noir z grand cru w Aÿ oraz chardonnay z czołowych parceli w Cramant i Avize. Wino dojrzewa na osadzie aż 15 lat, co nie wpływa w najmniejszym stopniu na jego doskonałą świeżość. To szampan przyjemnie dymny, znakomicie dojrzały i zintegrowany, ale wciąż pięknie pienisty. Obok nut żółtych owoców (mirabelki, a nawet mango), pojawia się zaskakujący niuans bergamotki. Długie, hedonistyczne, przesmaczne, właściwie dekadenckie cuvée. (1315 zł)
93 Apanage Rosé Brut
Znakomite esencjonalne rosé z 5-procentowym dodatkiem czerwonego wina. Blade, dymne i – choć zbudowane na kręgosłupie chardonnay (40 proc) – zdominowane przez nuty pinota, pełne aromatów owoców. Szampan soczysty, długi, krystalicznie czysty, lekko mineralny, zaokrąglony owocem, hedonistyczny. Świetna para kulinarna – dzięki doskonałej strukturze uniesie nawet czerwone mięso. (445 zł)
92 Apanage Blanc de Noirs Brut
Kupaż blisko trzech części pinot noir i jednej meunier: dymny, kamienny, niemal żwirowy, intrygująco surowy. W ustach znów brioszka, typowa dla długo dojrzewających na osadzie szampanów Pommery, ale tym razem z wyrazistym akcentem leśnych owoców. Wino mineralne, bardziej od innych opisanych w tym tekście wytrawne, choć w końcówce pojawiają się przyjemne, „łatwiejsze” nuty brioszkowo-czekoladowe. Żywe, długie, pobudzające podniebienie. (409 zł)
91 Apanage 1874 Brut
Klasyczny szampański kupaż, którego nazwa upamiętnia stworzenie przez dom Pommery pierwszego wytrawnego szampana w historii (stąd też 7, a nie 9 gramów, jak w nierocznikowym brucie, cukru w dosage). Spędza 4-5 lat na osadzie, co skutkuje ładnie dojrzałym, soczystym, gładkim, lekko maślanym winem z wyczuwalną nutą brioszki, ale też wyrazistym wrażeniem słoności zrównoważonej akcentem słodkiego owocu. Czyste, dobrze pieniste, energetyczne, o mineralnym tle. (389 zł)
90 Apanage Blanc de Blancs Brut
Czyste, przesycone aromatem cytrusów, dość obfite chardonnay o przyjemnej owocowości. Na podniebieniu nuta brioszki. Duża świeżość, lekkość, ale i krągłość; całkiem bogata materia. Długie, zgrabne wino. (409 zł)
89 Apanage Brut
Paradoksalnie lżejszy niż blanc de blancs, delikatniejszy, bardziej cytrusowy kupaż trzech klasycznych odmian szampańskich. Szampan żywy, smaczny, nasycony owocem, choć niezbyt złożony. Z czasem, w kieliszku objawia się ładne, mineralne, kredowe tło. Dosage w stanach średnich (9 g/l). Całość dość krągła, czysta, ożywcza. Nieco mniej obfita pienistość nieznacznie obniża ocenę tego wina. (295 zł)
Wina Pommery sprowadza do Polski firma AMKA. Zdjęcia butelek: Pommery