Skip to content Skip to footer

Kazimierski Festiwal Wina powraca!

fot. Kazimierski Festiwal Wina

Szykują się nam naprawdę udane wakacje. Już w drugi weekend lipca w Kazimierzu Dolnym będzie można się spotkać z winiarzami z całego kraju.
Maciej Nowicki

O tegorocznym, niezwykle bogatym kalendarzu festiwali polskiego wina pisałem nie raz. Wydarzenia zaplanowane na wakacje muszą przyciągać publiczność nie tylko atrakcyjną listą wystawców i przyciągającym uwagę programem. Oba te punkty uznaję za oczywiste. Tu kluczowy staje się trzeci czynnik – lokalizacja. Trudno bowiem przypuszczać, by w upalny weekend grono fanów polskiego wina ruszyło do centrum wystawienniczego czy sali konferencyjnej jakiegoś hotelu. Kazimierski Festiwal Wina, odbywający się w tym roku w dniach 12-14 lipca, atrakcyjną lokalizację ma w zasadzie wpisaną w nazwę.

Miejsce, które robi wrażenie

Parafrazując pewne przysłowie, można powiedzieć, że turyści dzielą się na tych, którzy już odwiedzili Kazimierz Dolny i na tych, którzy dopiero to uczynią. To niewielkie miasteczko w województwie lubelskim swoją historią, liczbą zabytków i turystycznych atrakcji zawstydzić może znacznie większe ośrodki. Już przed wybuchem II wojny światowej Kazimierz Dolny należał do najpopularniejszych miejsc w Polsce. Wpływa na to z pewnością pocztówkowe wręcz położenie – miasteczko leży nad jednym z najbardziej urokliwych fragmentów Wisły, wśród mniejszych i większych wzniesień (na skarpie znajduje się m.in. kazimierski zamek), w otoczeniu licznych lessowych wąwozów.

Dodajmy jeszcze jeden, ważny aspekt. Kazimierz Dolny to miejsce z duszą, które od zawsze przyciągało artystów. Dziś rozliczne galerie, koncerty i występy są integralną częścią jego tkanki.

fot. Kazimierski Festiwal Wina

Spotkania z winem (i nie tylko)

Połączenie tych wszystkich elementów z polskim winem było rzeczą oczywistą. Argumentów nie brakuje. Kluczowym jest już pierwszy: Kazimierz Dolny, wspólnie z położonym po drugiej stronie Wisły Janowcem, są stolicami Małopolskiego Przełomu Wisły. Czyli jednego z najpopularniejszych regionów winiarskich w naszym kraju. Jednak u źródeł narodzin Kazimierskiego Festiwalu Wina leżała znacznie szersza koncepcja. Chodziło o to, by odwiedzający mieli okazję spotkania nie tylko reprezentacji lokalnych winiarzy, ale i tych z pozostałych części kraju, a także cydrowników i miodosytników oraz rzemieślników. Nie inaczej będzie w czasie tegorocznej, czyli drugiej edycji. Wśród wystawców znajdziemy aż 26 winnic z całej Polski, zarówno tych największych, jak i o nieco mniejszym rozmiarze. Tradycyjnie nie zabraknie też debiutantów. Pełną listę tych, których będziecie mogli spotkać w czasie Kazimierskiego Festiwalu Wina znajdziecie tutaj.

fot. Kazimierski Festiwal Wina

Program rzecz święta

W tym roku wszystkich wystawców spotkać będzie można w trzech lokalizacjach w centrum Kazimierza Dolnego: na Dużym Rynku, Małym Rynku i Skwerze Zielonym. Tegoroczny program nie powinien nikogo zawieść. Większość jego punktów rozgrywać się będzie na ustawionej na Dużym Rynku scenie.

Zainteresowani tematami stricte winiarskimi, w sobotę 13 lipca będą mogli wysłuchać kilku paneli dyskusyjnych. Podczas nich omawiane będą nie tyle super specjalistyczne tematy, ale te dziś najpopularniejsze. Ich goście opowiedzą m.in. o rodzimej enoturystyce, nowych trendach winiarskich, sprawdzonych (ale i nieoczywistych) połączeniach wina i jedzenia, czy o winiarstwie biodynamicznym i naturalnym.

Ta sama scena posłuży w wolnych chwilach muzykom oraz kinu plenerowemu. Nie zabraknie, rzecz jasna, propozycji związanych z winem w sposób praktyczny. W sobotni wieczór na kolację degustacyjną z winami z Winnicy Kazimierskie Wzgórza (przypominam: jako jedna z nielicznych w Polsce mieści się w obrębie miasta) zaprosi restauracja Art Room. Niedzielny program rozpocznie zaś prowadzona przeze mnie obszerna degustacja polskich win musujących. I to we wszystkich dostępnych kategoriach – od saturacji po metodę tradycyjną. W czasie weekendu będzie można także odwiedzić lokalne winnice, a nawet zdecydować się na aktywność całkowicie niezwiązaną z winem, np. wybrać się w rejs po Wiśle. Pełny (i wciąż aktualizowany) program znajdziecie tutaj oraz na profilu festiwalu na Facebooku.

fot. Kazimierski Festiwal Wina

Baza turystyczna

W czasie Kazimierskiego Festiwalu Wina skorzystać będzie można z jeszcze jednej oferty, którą przewodniki i strony internetowe zwykle określają mianem „bazy turystycznej”. Dodajmy – ta oferta jest niezwykle bogata. Kazimierz Dolny to miejsce świetnie przygotowane na przyjęcie całych rzesz turystów, niezależnie od pory roku. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie – od pola namiotowego, przez gospodarstwa agroturystyczne, mniejsze i większe kwatery prywatne, domy i domki, pensjonaty i dworki, aż po hotele. Nawet pobieżne spojrzenie w jedną z popularnych wyszukiwarek noclegów pokazuje nam spore możliwości. Podobnie sprawa ma się z ofertą gastronomiczną – liczba bistro, restauracji i kawiarni z pewnością zaspokoi potrzeby większości odwiedzających.

Wiadomo, że do Kazimierza Dolnego już od dawna można szybko i łatwo dojechać z Lublina. Ale i z Warszawy dotrzemy tu w mniej niż 2 godziny; podobnie z Rzeszowa. Nawet dalsze kierunki – jak Łódź czy Poznań – pozwalają na komfortowy dojazd praktycznie wyłącznie dwupasmowym trasami. Kto woli zostawić samochód w domu (lub nie posiada go w ogóle), może wybrać pociąg. Kolejowa trasa Warszawa-Lublin została wreszcie wyremontowana, w dobrym czasie da się więc dotrzeć do stacji Puławy-Miasto, a stamtąd jednym z kursujących regularnie busów już na miejsce. Zachęcam do przetestowania takiego rozwiązania!

fot. Kazimierski Festiwal Wina

Tegoroczna edycja Kazimierskiego Festiwalu Wina odbędzie się w dniach 12-14 lipca. Wszystkie szczegóły znaleźć można na festiwalowej stronie tego wydarzenia. Ferment jest patronem medialnym KFW.

Czy masz ukończone 18 lat?

Ta strona przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.

Wchodząc na stronę akceptujesz naszą Politykę prywatności.