fot. Stefan Schauberger / Unsplash
To paradoks, że współczesnym miłośnikom wina sauvignon blanc kojarzy się przede wszystkim z Nową Zelandią. Co więcej, wielu współczesnych producentów bierze sobie styl z antypodów za wzór i wzorzec metra. W naszym minipanelu przedstawiamy wina, które od tej estetyki trzymają się z daleka.
Tomasz Prange-Barczyński
Pochodzące z Francji sauvignon blanc jest odmianą łatwo rozpoznawalną. Pachnie często pokrzywą, świeżo skoszoną trawą, agrestem, ziołami. Indywidualne cechy terroir nadają mu jednak oryginalną formę. Świetnie czuje się w Bordeaux, niedaleko Atlantyku, w kontynentalnym klimacie środkowego biegu Doliny Loary, ale też na alpejskim przedgórzu: w austriackiej i słoweńskiej Styrii, we Friuli czy Południowym Tyrolu. Sauvignon jest genialnym solistą, ale doskonale też współgra w duetach, tercetach i większych ensamblach, gdzie dostosowuje się do innych, wyraziście zaznaczając własny charakter. Daje wina dobre na aperitif, lecz też takie, które nadają się do picia niemal podczas całego posiłku. A zatem… czas na sauvignon!
87 Volcanes de Chile, Leyda, Reserva Sauvignon Blanc 2022
Klasyczne sauvignon z Nowego Świata, zdominowane nutą agrestu i pokrzywy, intensywne, zielone, ale też ładnie zrównoważone. Wino wyraziste, bardzo odmianowe, dość tęgie, o niezłej kwasowości. Jednoznaczne i nieco jednowymiarowe.
59 zł; Imp. AN.KA
88 Le Rive, Trevenezie, Sauvignon 2023
Powściągliwe sauvignon we friluańskim stylu. Więcej tu kamienia i soczystego owocu, niż “encyklopedycznych” nut odmiany. Wino zbudowane na soczystym owocu, dobrze zrównoważone, o zgrabnej strukturze. Proste, ale smaczne i użyteczne w letniej kuchni.
82,50 zł; Imp. Mille Sapori
87 Pitars, Friuli, Sauvignon Braida Santa Cecilia 2022
Prościutkie wino o delikatnej strukturze, nieco wodniste, ale przyjemnie odświeżające. Zamiast trawy i agrestu jest tu subtelna pieprzność i biała porzeczka. Sauvignon o dobrej kwasowości, do lekkich, letnich sałat.
47,90 zł; Imp. Mille Sapori
88 Endrizzi, Vigneti delle Dolomiti, Dalis Bianco 2022
Zawsze przyjemny kupaż chardonnay, sauvignon i nosioli z północnego Trentino. Wino pachnące sianem i górską, kwietną łąką. Gładkie, przyjemnie kwasowe, świeże, dość miękkie i zwiewne. Idealne na lato do popijania w ogrodzie, ale też do lżejszych sałat z niezbyt intensywnym vinegretem czy surowych owoców morza.
66,28 zł; Imp. Mille Sapori
87 Vignobles Lorgeril, Vin de France, Enthousiaste 2023
Kupaż chardonnay, sauvignon i viognier z południa Francji. Lekko sienny, prostolinijny, subtelny. Wino nieźle zbudowane, przyjemnie kwasowe, ujęte w zgrabną skalną ramkę. Czyste i pełne energii, choć proste.
53 zł; Imp. Mielżyński
88 Albert de Conti, Bergerac, Cuvée des Conti Blanc 2023
Sauvignon w parze z sémillon i muscadelle, robione na szerokich obrzeżach Bordeaux. Pachnie gotowanym mlekiem. Na podniebieniu gładkie, wciąż nieco mleczne, dość tęgie, choć przy 14 proc. alkoholu nieźle zrównoważone. Wino do ryby z rusztu, a nawet do białego mięsa – smażonego fileta z kurczaka czy wieprzowych eksalopków. Polubi się z ziołami i gęstymi białymi sosami.
64 zł; Imp. Mielżyński
Zdjęcia butelek pochodzą ze stron importerów