Aksamitny plavac, zadziorna graševina, mineralny pošip czy doskonałe bąbelki? Chorwacja ma dziś do zaoferowania dużo więcej, niż tylko tanie butelki z „konzumu”. Po powrocie z Vinartu w Zagrzebiu postanowiłem więc opisać najlepsze wina z Chorwacji z poszczególnych typowych dla kraju odmian. Oto mój chorwacki TOP 2025.
Tekst i zdjęcia: Tomasz Prange-Barczyński; zdjęcia butelek: materiały producentów
Vinart to seria imprez degustacyjnych organizowanych w całej Chorwacji przez Sašę Špiranca, dziennikarza i krytyka winiarskiego. Ta najważniejsza odbywa się co roku na przełomie lutego i marca w Zagrzebiu. Od roku towarzyszy jej Silent Tasting, czyli cicha, jak sama nazwa wskazuje, degustacja blisko 150 czołowych win z całego kraju. Są zatem slawońskie graševiny i dalmackie plavace, jest malwazja z Istrii i šipony, czyli furminty z Zagorja.

Próba, która miała miejsce 27 lutego tego roku, pokazała, że w swych najmocniejszych regionach Chorwacja jest wielkim krajem winiarskim. Średnia ocen wahała się w okolicach 90 punktów, postanowiłem więc opisać najlepsze wina z Chorwacji z poszczególnych typowych dla kraju odmian. Oto mój chorwacki TOP 2025:
Białe wina z Chorwacji
Pošip
94 Krajančić, Korčula, Intrada 2024

Luka Krajančić, rzeźbiarz i poeta, robi wino w Zavalaticy, na południowym brzegu wyspy Korčula, a swoje najlepsze winnice uprawia na plateau między Čarą, a Smokvicą. Intrada to zaledwie jeden z kilku wybitnych pošipów Luki. Cechuje ją przenikliwy, skalny, mineralny, długi aromat. Samo wino jest zaś eleganckie, soczyste, pełne materii, piaskowo-kamienne, z wyrazistą nutą grejpfruta i w ogóle cytrusów. Piękne, długie, superczyste, a przy tym bardzo esencjonalne.

93 Grgić, Korčula, Pošip 2023
93 Rizman, Komarna, Pošip 2024
Malvazija
93 Radovan, Zapadna Istra, Capeletto Malvazija 2021

Kapitalna, rzutka, mineralna, strzelista, kamienno-cytrusowa malwazja. Wino o świetnej materii, z nutą dojrzałego grejpfruta i jego goryczką, kwasowe, ale w pełni zrównoważone, soczyste i długie. Klasa!
92 Arman Marijan, Zapadna Istra, Narducci Malvazija 2023
92 Benvenuti, Motovun, Livio Benvenuti Malvazija 2023
92 Kozlović, Istra, Selekcija Malvazija 2021
92 Pilato, Zapadna Istra, Malvazija 2020
92 Matošević, Centralna Istra, Grimalda Bijela 2021 (kupaż malvazji, chardonnay i sauvignon blanc)
Graševina
93 Krauthaker, Kutjevo, Mitrovac Graševina 2023
Vlado Krauthaker jest ojcem współczesnej graševiny, czyli welschrieslinga. To on uczynił z przeciętnej, niezauważanej w świecie wielkich win odmiany produkt klasy premium, ponadto nadal pozostaje jej najlepszym interpretatorem. Wino z siedliska Mitrovac ma surowy, skalny, czysty, mineralny, bardzo szczepowy charakter. Na podniebieniu jest soczyste, owocowe, gładkie, swoiście miękkie, a przy tym wciąż rześkie, zachowujące świetną nutę mineralną. Długie i napięte. Szkoda więc otwierać tę flaszkę przed 2030 rokiem.
91 Perak, Kutjevo, Graševina Mitrovac Selection 2023
91 Kutjevo d.d., Kutjevo, De Gotho Graševina 2021
Inne białe odmiany
91 Podrum Mladina, Plešivica, Erdoro Classy Sauvignon Blanc 2022
91 Kopjar, Zagorje-Međimurje, Rajnski Rizling 2022
91 Kurtalj, Plešivica, Marl (Riesling & Pinot Gris) 2021
Czerwone wina z Chorwacji
Plavac mali
94 Bire, Korčula, Plavac 2021
Plavac mali jest na Korčuli, a dokładniej: w Lumbardzie, uprawiany z konieczności. Bez niego nie doszłoby do zapylenia najważniejszej lokalnej odmiany, czyli białego grka. I właśnie specjalista od grka stworzył wybitnego plavaca. To esencjonalne, eleganckie, podkręcone beczką, ale bardzo nowoczesne wino. Lekko ziołowe, tęgie, o gładkich taninach i dobrej kwasowości, a przy tym smaczne, długie, napięte, ale harmonijne w swym szczodrym, śródziemnomorskim charakterze. Międzynarodowe w stylu.

94 Skaramuča, Pelješac, Dingač Elegance 2020
93 Stina, Brač, Majstor Plavac Mali 2019
93 Hvar Hills, Hvar, Pharos Maximus 2018
Tribidrag
92 Rizman, Komarna, Tribidrag 2022

Zgrabny, przenikliwy, ładnie zrównoważony aromat tribidraga, daleki przy tym od typowych nut zinfandela czy primitivo, z nutą śródziemnomorskiej makii, bardzo czysty. Na podniebieniu wino bardzo soczyste, gładkie, dobrze ułożone, swoiście lekkie, choć bez wątpienia alkoholowe. Mimo to nieźle zrównoważone, strukturalne i eleganckie.
Babić
91 Testament, Sjeverna Dlamacjia, Testament Babić 2022
Korzenny, nieco tytoniowy, a przy tym ciut mięsny aromat z akcentem słodkich dojrzałych leśnych owoców. Na podniebieniu gładkie, soczyste, korzenne, dobrze kwasowe, ponadto nieprzesadzone alkoholowo. Bardzo zgrabne. W dodatku to świetna interpretacja tej powracającej do łask znakomitej odmiany z północnej Dalmacji.
Trnjak
93 Grabovac, Imotski, Modro Jezero Riserva 2018
Świetnie zintegrowany, czysty, pełen ładnie dojrzałego owocu, bogaty, ale harmonijny, nieprzesadzony aromat. Na podniebieniu wino lekko grafitowe, a przy tym z żywym owocowym aromatem, dobrą kwasowością i wyraźnie zaznaczonym, dojrzałym garbnikiem. Klasa, elegancja, soczystość, innymi słowy: po prostu świetne!
92 Prović, Vinogorje Neretva, Agron 2021
92 Katich, Dalmatinska Zagora, Trnjak 2020
Teran
93 Coronica, Istra, Gran Teran 2016
Dojrzały, choć wciąż młodzieńczy, soczyście owocowy, nerwowy teran. Pełen nut korzennych, ale jeszcze nie balsamicznych. Na podniebieniu soczysty, gładki, rześki, ma też świetną kwasowość, swoistą lekkość, ładne nuty mineralne, elegancję, młodość.
93 Benvenuti, Istra, Livio Benvenuti Teran 2020
92 Tomaz, Istra, Teran Barbarossa 2021
92 Ipša, Istra, Santa Elena 2021
92 Kabola, Istra, Amfora Teran 2020
92 Fakin, Istra, Teran Il Primo 2020
92 Dobravac, Istra, Fuga 2019
92 Kozlović, Istra, Santa Lucia Teran 2018
Wina czerwone z odmian międzynarodowych
94 Šember, Plešivica, Vučjak Pinot Crni 2018
94 Pilato, Istra, Grande Cuvee 2018
93 Krauthaker, Kutjevo, Mercs 2020
93 Galić, Kutjevo, Galić Crno 9 2017
92 Sontacchi, Kutjevo, Cabernet Franc 2022
92 Medea, Južna Istra, Punta Grecca 2021
92 Meneghetti, Istra, Meneghetti red 2019
Wino musujące
93 Šember, Plešivica, Rosé Brut 2016
Leżąca zaledwie godzinę drogi od Zagrzebia na zachód, tuż pod granicą słoweńską Plešivica to źródło czołowych chorwackich musiaków. Gwiazdą regionu jest bez wątpienia Tomac, ale w tym roku prymat oddałem Šemberowi, którego wyjątkowe rosé wbiło mnie w fotel. Powstało z wyselekcjonowanej, wyjątkowej partii wina bazowego, które pozostawiono aż 8 lat na osadzie. W efekcie powstał piękny, dymny, świetnie dojrzały, ale też doskonale owocowy, świeży musujący pinot. Soczysty, pełen odmianowego charakteru, z drobnymi bąbelkami, ale obfitą pienistością i dojmującą kwasowością (wina Šembera są robione z minimalnym dosage). Rzutkie, kremowe, choć z drugiej strony strzeliste i mineralne wino.