Skip to content Skip to footer

Masters of Wine wybiorą TOP24 najlepszych win z Ukrainy

fot. Oleg Savka

TOP24 Best Wines of Ukraine, profesjonalna degustacja przeprowadzona przez Masters of Wine z Wielkiej Brytanii, Finlandii, Holandii, Niemiec i Polski, odbędzie się w Warszawie w dniach 28–29 lipca 2024 roku.
Wojciech Bońkowski MW

Sześcioro czołowych międzynarodowych ekspertów z tytułem Master of Wine oceni najlepsze ukraińskie wina i omówi perspektywy ich promocji na rynkach światowych. To bezprecedensowe wydarzenie zostało zainicjowane przez organizację Wines of Ukraine w ramach realizacji międzynarodowego programu współpracy „EU4Business: Ożywienie MŚP, konkurencyjność i internacjonalizacja”, współfinansowanego przez UE i Niemcy.

Dlaczego ten projekt jest niezwykle ważny dla ukraińskiego winiarstwa?

Celem projektu jest zmiana globalnego postrzegania win z Ukrainy, zwiększenie świadomości marki Wines of Ukraine oraz rozwój eksportu wina przez ukraińskich winiarzy. „Do udziału w tej degustacji zaangażowaliśmy sześciu Masters of Wine, znanych profesjonalistów z kluczowych rynków europejskich, które są najbardziej perspektywiczne dla naszego eksportu. Eksperci zdegustują w ciemno około 100 ukraińskich win. Po degustacji zostanie ogłoszona lista TOP24 (oraz krótka lista TOP12) najlepszych ukraińskich win 2024 roku. Wina te, wyselekcjonowane przez ekspertów, ustanowią punkt odniesienia dla jakości, reprezentując ukraińskie winiarstwo na rynkach międzynarodowych i lokalnych przez cały kolejny rok” – komentuje Svitlana Tsybak, przedstawicielka Wines of Ukraine, szefowa Ukraińskiego Stowarzyszenia Winiarzy Rzemieślniczych i dyrektor generalna winiarni Beykush.

Kim są eksperci, którzy wybiorą TOP24 najlepszych win ukraińskich?
Wojciech Bońkowski MW (Polska)

Pierwszy polski Master of Wine, dziennikarz winiarski. Karierę w branży winiarskiej rozpoczął w Londynie, a po powrocie do Polski opublikował osiem książek i założył wiodący w kraju portal winiarski Winicjatywa (2012) oraz magazyn winiarski Ferment (2017), obecnie w ramach grupy Studi Media. Jest członkiem Académie Internationale du Vin. Obecnie koncentruje się na winach z Włoch, Grecji, Austrii, Europy Środkowej i Wschodniej; od 2024 roku jest szefem komisji na konkursie Decanter World Wine Awards. Wojciech jest człowiekiem, którego wsparcie i wysiłki umożliwią realizację projektu TOP24 Best of Ukraine. Wiosną 2024 roku wraz z Chrisem Yorke, dyrektorem agencji Austrian Wine Marketing Board, Wojciech odwiedził Zakarpacie z misją doradczą i edukacyjną, degustując kilkadziesiąt ukraińskich win w celu oceny ich jakości i potencjału na rynkach eksportowych. Podczas tej wizyty narodził się pomysł zorganizowania degustacji na większą skalę i zaangażowania słynnych Masters of Wine.

Wojciech uważa, że ukraińskie wina mają znaczny niewykorzystany potencjał na rynkach międzynarodowych ze względu na ich unikalny charakter i jakość: „Od dłuższego czasu śledzę postępy ukraińskiego winiarstwa. Podczas naszej wizyty na Zakarpaciu w kwietniu 2024 r. uderzył mnie nieustępliwy duch i pozytywna wizja ludzi, których tam spotkałem. Uważam za osobisty zaszczyt, jak i obowiązek, aby przyczynić się do międzynarodowego sukcesu win z Ukrainy. A nie ma lepszego sposobu na rozpowszechnianie informacji niż poprzez panel doświadczonych degustatorów i Masters of Wine, którzy przyjrzą się bieżącej produkcji ze wszystkich ukraińskich regionów winiarskich i wybiorą najbardziej ekscytujące wina, które można dalej promować podczas wydarzeń winiarskich, seminariów i prezentacji na kluczowych rynkach. Finałowe Top24 ma szansę stanowić bardzo silną reprezentację ukraińskiego sektora winiarskiego, jednocześnie inspirując innych producentów w kraju do przyłączenia się do kolejnych edycji i wspólnego wysiłku na rzecz umocnienia wizerunku ukraińskiego wina za granicą”.

Sarah Abbott MW (Wielka Brytania)

Sarah Abbott została Master of Wine w 2008 roku, po dziesięciu latach pracy w działach sprzedaży, zaopatrzenia, edukacji i marketingu dla wyspecjalizowanych importerów win burgundzkich, bordoskich i włoskich. Sarah pisze o winie m.in. dla timatkin.com, The World of Fine Wine i firmowego bloga Swirl. Jest dwukrotną finalistką nagrody Roederer dla osób piszących o winie oraz nadzoruje strategię i tworzenie treści dla kampanii prowadzonych dla swoich klientów.

Richard Bampfield MW (Wielka Brytania)

Richard Bampfield zdał egzamin Master of Wine w 1990 roku. Regularnie prowadzi wycieczki dla studentów winiarskich i dziennikarzy po Bordeaux i Burgundii, a także aktywnie angażuje się w promocję win angielskich. Obecnie jest prawdopodobnie najbardziej znany jako autor opisów i ocen win dla Lidla, jest także regularnym prezenterem na kanale telewizyjnym 67 Pall Mall.  Richard był przewodniczącym Stowarzyszenia Edukatorów Winiarskich i Europejskim Ambasadorem Szampana 2009.

Cees van Casteren MW (Holandia)

Cees spędził 14 lat w branży chemicznej i enologicznej. Zaczął pisać o winie w 2004 roku. Od tego czasu napisał dwanaście książek i przeszło 600 artykułów na temat wina i żywności. Jego najnowsza książka to Anyone Can Taste Wine. Cees jest sędzią w międzynarodowych konkursach winiarskich i edukatorem WSET. Prowadzi również własną niezależną firmę konsultingową i szkoleniową. Dwukrotnie otrzymał tytuł Holenderskiego Winologa Roku. Obecnie jest przewodniczącym United Vinologists, głównego stowarzyszenia profesjonalistów winiarskich w Holandii.

Caro Maurer MW (Niemcy)

Caro Maurer MW pisze o winie od wczesnych lat 90. Jako najlepsza studentka w Niemczech uzyskała WSET Diploma. W 2011 roku została pierwszą kobietą z krajów niemieckojęzycznych z tytułem Master of Wine. Obecnie dzieli swój czas pracy między General-Anzeiger, gazetę codzienną wydawaną w Bonn, wiodący niemiecki magazyn o jedzeniu i winie Der Feinschmecker oraz brytyjski Decanter. Caro pracuje również jako edukatorka WSET w całej Europie i prowadzi seminaria edukacyjne i degustacje dla wielu stowarzyszeń winiarskich i sędziów w międzynarodowych konkursach winiarskich; w Decanter World Wine Awards jest przewodniczącą komisji.

Heidi Mäkinen MW (Finlandia)

Heidi jest Portfolio Manager i wspólniczką w fińskiej firmie importerskiej Viinitie. Została Najlepszym Sommelierem Finlandii i uzyskała drugie miejsce w konkursie Chaîne des Rôtisseurs Jeunes Sommeliers of the World w 2015 roku oraz ósme miejsce na Mistrzostwach Świata Sommelierów w 2016 roku. W 2019 roku została wybrana do grona The Future 50 przez WSET i IWSC. Obecnie jest prezeską Fińskiego Stowarzyszenia Sommelierów i członkinią Komitetu Konkursowego ASI. Oprócz codziennej pracy Heidi uczy WSET na wszystkich poziomach, sędziuje w międzynarodowych konkursach winiarskich, oferuje konsultacje i prowadzi prezentacje na temat wina zarówno w Finlandii, jak i na całym świecie.

Jakie są perspektywy i korzyści dla win wybranych do Top24 Best of Ukraine?

„To wymarzony projekt dla ukraińskiego winiarstwa i ogromne wyzwanie dla naszego zespołu”, mówi Yevgenia Nikolaichuk, ambasadorka Wines of Ukraine i liderka projektu dla sieci detalicznej Silpo. „Współpraca z europejskimi Masters of Wine, którzy wybiorą Top 24 Best of Ukraine na sezon 2024, to niepowtarzalna okazja dla ukraińskich winiarzy, aby otrzymać profesjonalną i szczegółową ocenę potencjału eksportowego swoich win od znanych ekspertów. Ponadto specjalne stojaki ze zwycięskimi winami, które pojawią się w sklepach Silpo, sprawią, że będą one dostępne dla lokalnych konsumentów”.

Top 24 Best of Ukraine to projekt marketingowy mający na celu poprawę wizerunku ukraińskiego wina na rynku krajowym i zagranicznym poprzez wsparcie międzynarodowych ekspertów.

Do udziału w projekcie zapraszane są wszystkie winiarnie spełniające określone kryteria. Dotyczy to wyłącznie licencjonowanych winiarni, które już eksportują swoje wina lub zamierzają to zrobić w najbliższej przyszłości.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Wines of Ukraine.

Program współpracy międzynarodowej „EU4Business: Ożywienie MŚP, konkurencyjność i internacjonalizacja” jest współfinansowany przez Unię Europejską i rząd niemiecki i jest wdrażany przez niemiecką firmę federalną Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Program ma na celu wspieranie odporności, ożywienia wzrostu gospodarczego Ukrainy, tworzenie lepszych warunków dla rozwoju ukraińskich małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), a także wspieranie innowacji i eksportu. Więcej informacji: www.eu4business.org.ua.

ilustracje: materiały prasowe

Za treść niniejszej publikacji odpowiada wyłącznie Wines of Ukraine i niekoniecznie odzwierciedla ona stanowisko Unii Europejskiej, rządu Niemiec lub GIZ.

 #eu4business, #StandForUkraine, #gizSME

Czy masz ukończone 18 lat?

Ta strona przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.

Wchodząc na stronę akceptujesz naszą Politykę prywatności.