Wina rodziny Lorgeril są w Polsce od ponad dwóch dekad. Począwszy od kilkulitrowych bag-in-boxów, po wyrafinowane etykiety Château de Pennautier, od zwykłych vin de france, po wyrażające ducha siedliska AOC Cabardès. Zawsze w zaskakująco korzystnej cenie.
Tomasz Prange-Barczyński, fot. Boudewijn Boer / Unsplash; zdjęcia butelek: Mielżyński
Czerwcowa wizyta Nicolasa de Lorgeril w Warszawie stała się dobrą okazją do odświeżenia sobie smaku szerokiego portfolio win z rodzinnej posiadłości na południowo-zachodnich krańcach Francji. Posiadłości tak naprawdę jest kilka, bo obok siedziby familii w Pennautier niedaleko Carcassonne, w granicach apelacji Cabardès, i pobliskich Château de Caunettes oraz Domaine de Garille jest jeszcze Domaine de La Borie Blanche w AOC Minervois i La Livinière, Château de Ciffre w AOC Saint-Chinian oraz leżąca u stóp Pirenejów Mas des Montagnes w AOC Côtes du Roussillon.
Pod markami Lorgeril i Pennautier powstają wina typowe dla pogranicza wpływów Atlantyku i Morza Śródziemnego. W kupażach nie brak typowych dla Akwitanii odmian w rodzaju cabernetów i merlota, ale też langwedockich klasyków z syrah i grenache na czele. Za każdym razem, gdy sięgam po butelki rodziny de Lorgeril, ale też inne udane wina z Langwedocji, Roussillon czy Sud-Ouestu zastanawiam się, co też takiego stało się Polakom, że zapomnieli o ich wspaniałej szczodrości, pełni aromatów i czystym hedonizmie. Dlaczego południowy zachód Francji nie cieszy się należnym mu powodzeniem? Warto do tych win wracać jak najczęściej, tym bardziej, że oprócz świetnych walorów smakowych, w zdecydowanej większości charakteryzują się doskonałą relacją jakości do ceny. Najlepszym tego przykładem jest klasyczne Château de Pennautier, dla mnie wino ewidentnie 90-punktowe, które kosztuje śmieszne w tym kontekście 51 złotych.
Lorgeril i Pennautier: degustacja win
92 Comte de Lorgeril, Cabardès, Le Montpeyere 2018

Zwarte, nieco milkliwe, kamienne, wciąż dość surowe syrah z wyraźnymi nutami śródziemnomorskiej makii. Na podniebieniu już dojrzałe, soczyste, o ułożonych taninach – gładkich, obfitych, powłóczystych. Wyczuwalne nuty soczystych jeżyn, grafitowo-jodowy akcent. Bardzo energetyczne, świeże, skoncentrowane, ale w pełni harmonijne wino. Długie, czyste, rasowe. (172 zł)
92 Château de Pennautier, Cabardès, Esprit de Pennautier 2020

Podobnie jak Le Montpeyere, także i ten kupaż syrah, caberneta sauvignon, grenache i merlota wydaje się z początku nieco zamknięty. Tchnie grafitowym, skalnym aromatem. Wino jest wciąż młodzieńcze, ale też świetnie zintegrowane, w klimacie śródziemnomorskim, ale z wyraźnym piętnem caberneta. Czyste, energetyczne, dobrze skoncentrowane, długie. Pełne nuty dojrzałych ciemnych owoców. (139 zł)
92 Château de Pennautier, Cabardès, Château de Pennautier 2021

Kupaż syrah, cabernet sauvignon, merlot i grenache noir: kapitalnie korzenny, skoncentrowany, ładnie już dojrzały i zintegrowany. Wino pod dyktando caberneta, o lekko grafitowym charakterze, a przy tym pełne przestrzeni, nie ściśnięte, świetnie zbudowane, z nutami owoców pestkowych, wiśni, ale też jeżyn. Aksamitny garbnik i spory potencjał, a przy tym bardzo eleganckie. Doskonały stosunek ceny do jakości. (51 zł)
90 Lorgeril, Vin de France, Joyeux Grenache & Syrah 2022

Korzenny, skoncentrowany, klasycznie langwedocki, śródziemnomorski aromat podbity nutami nadmorskiej makii. Z delikatną nutą grafitową w tle. Na podniebieniu wino znów pełne dojrzałego, ciemnego owocu. Dominują jeżyny, jest też trochę jagód, do tego w pełni wygładzona tanina, obfita materia i równoważąca całość kwasowość. Za te pieniądze – kartonami! (46 zł)
91 Château de Pennautier, Cabardès, Terroirs d’Altitude 2018

Wino wyraźnie dojrzałe, korzenne, ale też już nieco balsamiczne, dobrze skoncentrowane, z lekką nutą konfitury truskawkowej i świeżo wyprawionej skóry. Na podniebieniu wciąż energetyczne, mimo wyraźnej ewolucji. Gotowe do picia, z dobrym dojrzałym garbnikiem i lekką nutą leśnego poszycia w końcówce. (73 zł)
90 Lorgeril, Vin de France, Perché Cabernet Franc & Syrah 2022

Aromat złożony, podkręcony liściastą, nieco ziemistą nutą cabernet franc, korzenny, śródziemnomorski, długi. Wino już całkiem poważne, o świetnej strukturze, ale też pełne nieskrępowanego owocu, soczyste i łatwe w piciu. Budowa pozwala wszak na podanie go do grillowanych i duszonych cięższych mięs. Jakość w stosunku do ceny rewelacyjna! (51 zł)
89 Lorgeril, Pays d’Oc, Marquis de Pennautier Chardonnay 2022

Winifikowane w stylu burgundzkim chardonnay, soczyste, mineralne, muśnięte owocem. Mniej tu aromatu, za to więcej struktury. Wino dobrze zbudowane, gotowe udźwignąć morską rybę z rusztu. Czyste, skalne w końcówce. (71 zł)
89 Lorgeril, Pays d’Oc, Les Terrasses Cabernet Sauvignon 2023

Kapitalny, przesycony owocem, pełen nut jeżyny i czarnej porzeczki, bogaty, śródziemnomorski, ale całkowicie naturalny, robiony bez beczki cab z lekką nutą jodową. W ustach soczysty, gładki, o dojrzałych taninach, zbudowany na owocu, skoncentrowany, ale z wielkim współczynnikiem pijalności. Idealne wino na grilla. Znów doskonała relacja jakości do ceny. (40 zł)
88 Lorgeril, Vin de France, Enthousiaste 2023

Kupaż 60 proc. chardonnay oraz równych części sauvignon blanc i viognier. Niezwykle świeży, pełen nut kwiatowych, czysty, o średniej koncentracji. Wino entuzjastycznie tarasowe, o dobrej kwasowości, z delikatnie ziołową, sienną końcówką. (53 zł)
88 Lorgeril, Pays d’Oc, Les Terrasses Viognier 2024

Klasyczny, kwiatowo-lemoniadowy nos viognier, pełny, krągły, soczysty, ale też ładnie podbity nutą skalną. Z czasem ta właśnie zaczyna dominować. Na podniebieniu wino krystalicznie czyste, przyjemnie kwasowe, ożywcze, o ładnie zaokrąglonych krawędziach, lekko ziołowe, wzmocnione nutami cytrusowo-kwasowymi. (42 zł)
87 Lorgeril, Pays d’Oc, Les Terrasses Chardonnay 2024

Soczysty, pełen owocu, ale też świeży, ładnie zaokrąglony aromat z nutami cytrusów, zwłaszcza pomarańczy. Delikatny akcent ziołowy. Czyste wino o dobrej kwasowości, prostolinijne, świetne na lato, do grillowanej ryby czy sałat. (42 zł)
Wina importuje do Polski Mielżyński.